Aby wyszukać kota adoptowanego do 2018 r. przejdź na stronę archiwalną

Przekaż 1,5% z podatku na nasze zwierzęta!

Pobierz program PIT

Przeznacz 1,5% podatku
na rzecz naszych zwierząt.

Od 26 listopada 2012 Fundacja Canis jest Organizacją Pożytku Publicznego.

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

andrzejjurczak.jpgKastracja kota

Koty, które nie są przeznaczone do rozrodu, powinny być bezwzględnie kastrowane, za czym przemawiają przede wszystkim względy zdrowotne. Statystyki pokazują, że kastrowane zwierzęta żyją dłużej, mają mniejsze tendencje do włóczęgostwa i bardziej przywiązują się do opiekuna.

Jakie są wskazania do zabiegu kastracji u kotów i kiedy należy go wykonać?

Większość dojrzałych płciowo niekastrowanych kocurów znaczy teren moczem, którego zapach należy do bardzo intensywnych, a ponadto jest wyjątkowo trudny do usunięcia. Niewielu właścicieli zdaje sobie sprawę, że kastracja jest również najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia zdrowia kota.

Kocurki niewychodzące odczuwają popęd seksualny, który może objawiać się niepokojem, a nawet przeradzać się w agresję. Ponadto eskapady, niekiedy nawet walki pomiędzy kocurami, bardzo często kończą się koniecznością udzielania pomocy chirurgicznej i długim leczeniem. Kocury wykastrowane chętniej przebywają w domu i nie są pobudzone w okresie występowania rujek u kotek.

Pamiętajmy o tym, że kotki są samicami sezonowo poliestralnymi, to znaczy, że wykazują aktywność płciową najczęściej od lutego do sierpnia, zatem czas ewentualnej aktywności kocurów niekastrowanych jest dość długi.

Zdecydowanie najlepiej jest kastrować koty młode, zanim jeszcze zaczną znaczyć swój teren, ale już po osiągnięciu dojrzałości i pełnym rozwoju układu moczowo-płciowego. Każde zwierzę musi być traktowane indywidualnie, bowiem wiek osiągnięcia dojrzałości jest warunkowany osobniczo i rasowo – z reguły jest to 6.-9. miesiąc życia zwierzęcia. Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który po badaniu zaproponuje odpowiedni termin wykonania zabiegu.

Jak nie dopuścić do otyłości u wykastrowanego kota?

Otyłość należy do dość częstych, niepożądanych następstw zabiegów kastracji i sterylizacji. Wynika ona najczęściej bezpośrednio z błędów żywieniowych, popełnianych przez właścicieli. Dlatego, szczególnie w przypadku wykastrowanych kotów, zaleca się odstąpienie od żywienia „do woli”.

Jeżeli właściciele wykastrowanych zwierząt nie stosują odpowiednio zbilansowanej diety (o obniżonej kaloryczności i/lub zwiększonej ilości włókna surowego), bądź nie zwiększają aktywności fizycznej swoich podopiecznych, co w przypadku wielu kotów jest dość trudne, to takie zwierzęta będą miały tendencje do tycia. Zatem najlepszym kluczem do utrzymania odpowiedniej wagi kastrowanych kotów jest zmiana przyzwyczajeń żywieniowych.

Ważne jest, aby zaraz po zabiegu kastracji poprosić lekarza weterynarii o poradę dotyczącą programu żywienia. W ten sposób mamy szansę w ogóle uniknąć problemu nadwagi.

Co powinna zawierać dieta kota-kastrata?

Po zabiegu kastracji żywienie kota powinno zawsze być zmodyfikowane. Szczególnie ważne jest zwracanie uwagi na kaloryczność pokarmu, a także na odpowiednie zbilansowanie fosforu, magnezu, sodu i wapnia. Dostępnych jest szereg odpowiednio zbilansowanych specjalistycznych karm, które u kotów o obniżonej aktywności pokrywają zapotrzebowanie bytowe oraz dzięki odpowiedniej ilości włókna surowego dają poczucie sytości. Niezmiernie ważne jest, aby mieć świadomość, że tzw. dieta domowa nie jest w stanie dostarczyć w sposób prawidłowy pod względem proporcji i ilości odpowiednich mikro- i makroelementów, a tym samym zabezpieczyć specyficznego zapotrzebowania bytowego kotów po zabiegu kastracji.

W jaki sposób walczyć z nadwagą wykastrowanych kotów?

Walka z nadwagą to dość długi proces, który wiąże się z kompletną zmianą niewłaściwych przyzwyczajeń żywieniowych, zmianą częstotliwości karmienia oraz rodzajem karmy, a także z żelazną konsekwencją wszystkich domowników oraz gości. Pamiętajmy, że nadwaga może być przyczyną bardzo wielu poważnych chorób, takich jak: cukrzyca, choroby układu krążenia i nerek. Jeśli dotychczas zwierzę miało nieograniczony dostęp do pokarmu, to trzeba natychmiast to zmienić. Jest to pierwszy krok do kontroli ilości dostarczanego kotu pożywienia. Pamiętajmy, że podjadanie bardzo sprzyja powstawaniu nadwagi.

Dorosły kot powinien jeść trzy razy dziennie o określonych porach. Jeśli natomiast je kiedy chce – należy stopniowo zmniejszać częstotliwość posiłków i tym samym wydłużyć okres pomiędzy posiłkami. Oczywiście, przy znacznej nadwadze należy po konsultacji z lekarzem weterynarii wprowadzić we wstępnej fazie odpowiednią specjalistyczną dietę leczniczą przeznaczoną dla kotów z nadwagą.

Nie bez znaczenia jest również próba podniesienia, w miarę możliwości, aktywności ruchowej kota. Wspólna zabawa, a nawet spacery, zdecydowanie sprzyjają spadkowi masy ciała. Jeśli nie jesteśmy w stanie codziennie poświęcać dużej ilości czasu na zabawy z kotem, pomyślmy o towarzystwie dla niego – innym kocie lub psie. Osobiście zachęcam do wspólnych spacerów – mój kastrowany 6 lat temu kot Miłek zawsze mi towarzyszy podczas spacerów i nigdy nie miał problemów z nadwagą.

dr n. wet. Andrzej Jurczak, spec. rozrodu zwierząt, członek EVSSAR
(European Veterinary Society for Small Animal Reproduction),
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Katedra Rozrodu Zwierząt z
Kliniką oraz Poliklinika Weterynaryjna, a także przychodnia
weterynaryjna w Barczewie


Aktualności

Milenka

20240628 163827
Więcej…

Morusek znalazł dom

morusek 2020 10

 

Więcej…

Grażynka

IMG20210811145212 mini
Więcej…

Mokosia znalazła dom

image0000001003
Więcej…

Kiermasz Witaj Lato na Bielanach

Stoisko Fundacji będzie obecne na pikniku Witaj lato na Bielanach - jak zwykle rękodzieło, mydełka, drobiazgi idealne na upominki. 

Piknik odbędzie się w dniu 8 czerwca 2024 r. w godz. 15:00-19:00 na terenie rekreacyjnym przy stacji metra Słodowiec, gotowość stoisk o godzinie 14:00.

plakat Witaj Lato na Bielanach 2024

Kotka Tosia

20240219 101031 resized

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Wypełnij bezpłatnie swój PIT

  przez internet

i przekaż 1,5% na OPP "CANIS",

numer KRS: 0000128172

Pobierz program PIT

Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP

Fundacja Opieki nad Zwierzętami Canis

Fundacja Opieki nad Zwierzętami CANIS

działa na terenie Warszawy na rzecz bezdomnych zwierząt, głównie kotów, została założona 15 lipca 1992 r. przez Danutę Skarbek. Powstała z potrzeby niesienia pomocy niechcianym,
zagubionym, wyrzucanym zwierzętom; w odpowiedzi na stale pogarszające się warunki ich bytowania w mieście. Więcej >>>


Tel.: 22 833-81-30, 693-34-99-78
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

darowizny dla Fundacji Canis prosimy kierować na rachunek bankowy:

96 1020 1026 0000 1602 0102 2938


Grafiki rysunkowe są autorstwa Macieja Jezierskiego
Zdjęcia zwierząt wykonali: Danuta Skarbek, Ewa Gontarek, Małgorzata Jaskłowska, Mariusz Pietroń
Webdesign, grafika i administracja serwisu: Małgorzata Jaskłowska

 

sklepbaner

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 101 gości oraz 0 użytkowników.

Na blogu Fundacji Canis znajdziesz aktualności i wiele porad.
Zachęcamy osoby, które adoptowały od nas psy i koty do dzielenia się wiadomościami o swoich pupilach na naszym blogu.

Canis Fundacja<