Dla kotów wychodzących nawet dziewięć żyć może być za mało
Kot, który przebywa na dworze narażony jest na wiele niebezpieczeństw:
- Walki z innymi kotami lub psami mogą spowodować poważne obrażenia (pogryzienia, rozdarte uszy, ropnie)
- Ruch uliczny. Koty rzadko trzymają się blisko domu i przeważnie wędrują po okolicy. Gdy przechodzą przez ulicę wpadają pod samochody i kończy się to śmiercią zwierzęcia.
- Śmiertelne trucizny. Środki chemiczne stosowane w samochodach (np. płyn do chłodnic) czasem wyciekają i są wtedy dla kotów słodką i śmiertelną trucizną.
- Zaparkowane samochody. Gdy jest chłodno koty szukają cieplejszego schronienia i chowają się przy silnikach samochodów. Po włączeniu silnika przez nie wiedzącego o ukrytym kocie właściciela, pasek wentylatora w samochodzie może kota poważnie poranić lub zabić.
- Śmierć kota często poprzedza długa agonia, gdy kot zostanie złapany do eksperymentów medycznych lub jako żywa przynęta do tresowania psów zabójców.
- Wyłapywanie kotów. W niektórych rejonach kraju kot może być zgodnie z prawem złapany przez hycla.
- Źli ludzie. Znęcają się nad kotami, gdyż stanowi to dla nich świetną rozrywkę. Jeśli kota złapią, mogą go zranić, a nawet zadręczyć na śmierć.
- Choroby. Koty przebywające na dworze mogą zarazić się chorobami wirusowymi (np. białaczka lub wścieklizna). Nie na wszystkie choroby istnieją szczepionki, lecz bezwzględnie raz do roku należy zaszczepić koty na tyfus, kocią grypę, białaczkę, wściekliznę.
- Pasożyty. Koty przebywające na dworze zarażają się pchłami, kleszczami i pasożytami wewnętrznymi (tasiemce, glisty).
Niebezpieczeństwa w ogrodzie
- Trujące rośliny, chemikalia, obce psy i koty, to codzienne niebezpieczeństwa zagrażające kotu w ogrodzie. Kociak może wpaść do oczka wodnego lub basenu, a nawet utopić się w nich.
- Każdy ogród jest pełen niebezpieczeństw, choćby dlatego, że wiele roślin jest dla zwierząt trujących. Koty je zwykle omijają, ale rozsądniej ich tam nie sadzić, aby nie kusić losu. Jeśli w pobliżu przebiega ruchliwa droga lepiej postawić wysoki płot z daszkiem opadającym do wewnątrz. Powinno to zatrzymać kota w ogrodzie i utrudnić wstęp innym, obcym kotom. Używane w ogrodnictwie trujące substancje powinny być starannie schowane.
- Domowe zwierzęta nie powinny mieć dostępu do środków trujących przeciw ślimakom, gryzoniom i insektom, ani do pestycydów i środków do konserwacji drewna. Niebezpieczne są też dla zwierząt opary benzyny, tlenek węgla, farby do malowania i oleje.
Uwaga Kleszcze!
Sezon "kleszczowy" w pełni - pamiętajcie o zabezpieczaniu swoich czworonogów- zapobieganie jest tańsze niż leczenie skutku chorób odkleszczowych. Preparaty dostępne są w lecznicach weterynaryjnych:w sprayu, w pipetach z płynem - w kark, lub w postaci obroży. Wybór jest duży, ceny również. Poznajcie tez inne alternatywne nie chemiczne zabezpieczenia psa (dostępne w wybranych lecznicach wet. w Polsce): http://www.catandogs.net/polish/
Woliera dla kotów
Wybudowanie specjalnej woliery w ogrodzie pozwoli kotom przebywać na świeżym powietrzu i zabezpieczy je jednocześnie przed wieloma niebezpieczeństwami.
Powinna to być lekka konstrukcja przykryta dachem, ze wszystkich stron zabezpieczona siatką. Dobrze jest zainstalować półeczki i pieńki do drapania.
Trujące rośliny ogrodowe i domowe
Większość z tych roślin może tylko zaszkodzić twojemu pupilkowi, ale niektóre są śmiertelnie groźne. Jeśli twój kot miał do czynienia z jedną z tych roślin, skontaktuj się z weterynarzem.
- Aglaonema
- Aloes (roślina lecznicza)
- Amarylis
- Anturium
- Asparagus
- Awokado (owoce i pestki)
- Azalia
- Bieluń
- Bluszcz pospolity
- Brzoskwinia (zwiędłe liście)
- Cebula
- Chryzantema
- Cis
- Cykas
- Cyklamen
- Czarny bez (jagody)
- Czosnek
- Diffenbachia - wszystkie odmiany
- Dracena - wszystkie gatunki
- Fikus
- Filodendron (wszystkie odmiany)
- Geranium
- Hiacynt
- Hibiskus
- Hortensja
- Impatiens
- Irys
- Jabłko (pestki)
- Jemioła
- Język teściowej
- Jukka
- Kaladium
- Kalanchoe
- Kalia
- Ktenia
- Klematis
- Konwalia
- Kroton miniaturowy
- Ligustr
- Lilia i inne liliowce
- Łubin
- Mak
- Marihuana
- Morela
- Naparstnica
- Narcyz
- Oleander
- Orliczka
- Ostrokrzew
- Pokrzywa
- Pomidor (zielone owoce, łodyga i liście)
- Prymula
- Rafidoflora
- Schefflera
- Scindapsus
- Stokrotka
- Sukulenty - niektóre gatunki
- Śliwka (zwiędłe liście i pestki)
- Tulipan
- Tytoń ozdobny
- Wilcza jagoda
- Wilczomlecz
- Wiśnia
- Złotokap
- Żonkil
(Twój Kot - Gina Spadafori, Paul D. Pion)